Pages

niedziela, 5 stycznia 2014

PIĘKNE MIASTA NASZYCH SĄSIADÓW

Ołomuniec i Praga, historyczna stolica Moraw i obecna stolica Republiki, wyznaczają początek oraz koniec trasy po starych miastach i zabytkach Czech. Zwiedzanie owych miast pozwoli lepiej poznać skomplikowaną i barwną historię naszego południowego sąsiada, a miłośników turystyki miejskiej usatysfakcjonuje pokaźną liczbą zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
 
Litomyśl to jedno z najstarszych czeskich miast. Spacer po długim rynku (500 m), wzdłuż którego stoją dziesiątki renesansowych i barokowych domów, będzie niezapomnianym przeżyciem. Docieramy do renesansowego zamku, który od 1999 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jeśli jest czerwiec lub lipiec to mamy szczęście: w mieście właśnie rozbrzmiewają dźwięki muzyki poważnej, gdyż co roku odbywa się tu Festiwal Smetanova Litomyšl, na cześć kompozytora, który tutaj przyszedł na świat. 
W Kutnej Horze żądni przygód turyści powinni od razu udać się do kopalni srebra, gdzie przyodziani w stroje rodem ze średniowiecza poznają podziemną historię kutnohorskiego górnictwa. Dzięki tutejszym górnikom w mieście wzniesiono jeden z piękniejszych gotyckich kościołów w Europie - Chrám svaté Barbory, zwany czasem ze względu na swój kształt "grzbietem brontozaura". 
Złota Praga, miasto stu wież, stanowi ostatni etap naszej wycieczki. Choć jest to wielka metropolia, stolica państwa, centrum biznesu, nigdzie indziej człowiek nie poczuje się tak swojsko, tak u siebie. Franz Kafka powiedział kiedyś, że "kto raz podda się urokowi Pragi ten nigdy się spod niego nie wyzwoli" ...i miał rację, bo czy można nie wracać wciąż w te strony, gdzie rankiem nad Wełtawą unoszą się mgły, na moście Karola grajkowie rozpoczynają swój codzienny jazzowy koncert, a karczmy i gospody zapraszają na knedle i słynny chmielowy napój? Nie można się oprzeć widokowi secesyjnych kamienic na Vaclavskim Namesti, spacerom w labiryncie uliczek na Starym Mieście czy leniuchowaniu na jednej z Wełtawskich wysp wśród kwiatów i zieleni.
Wyjątkowa świąteczna atmosfera towarzyszy jarmarkom bożonarodzeniowym w pięknym mieście Ołomuniec na środkowych Morawach.
Na gości czeka urozmaicony program kulturalny, miedzy innymi wystąpienia muzyczne, teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Poznamy regionalne zwyczaje świąteczne, możemy podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem. Ołomuniec, historyczna stolica Moraw, szczyci się drugim po Pradze zabytkowym zespołem w Czechach. Na liście UNESCO znajduje się wspaniała barokowa kolumna Najświętszej Trójcy, upamiętniająca epidemię moru, z niewielką kaplicą wewnątrz i figurami świętych patronów miasta i kraju ulokowanych na kilku poziomach. Na malowniczych rynkach (Dolnym i Górnym) znajdziemy przepiękne, kolorowe kamieniczki, pałacyki i zabytkowe fontanny. 

6 komentarzy:

  1. Piękna wycieczka! Dobrze, że pokazujesz piękno naszych sąsiadów. Tak mało o nich wiemy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Bet!
      Skoro się mieszka blisko i odwiedza można rzucić na bloga serdecznie pozdrawiam

      Usuń
  2. Znam wiele czeskich miast. Zachwycają swoimi zabytkami i pięknem.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lusiu sama dobrze wiesz że czeskie miasta z zabytkami przypominają Wenecję czy Kraków zawsze zobaczyć można coś zupełnie innego miło mi za odwiedziny serdecznie pozdrawiam

      Usuń
  3. Cudowna wycieczka. Praga to piękne miasto. Nie dziwię się, że chętnie tam wracasz.
    Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U ciebie śnieżek bajkowy sobie sypie i bałwanki biją się śnieżkami, a u mnie szaro, buro i ponuro..:)))

      Usuń

DZIĘKUJĘ ZA POZOSTAWIONY KOMENTARZ