sobota, 15 lutego 2014

JAK TO GODAJĄ NA CIESZYŃSKIEJ ZIEMI




Gwara cieszyńska – jedna z gwar śląskich, zaliczana do dialektu śląskiego języka polskiego.
Charakteryzuje się dużymi wpływami czeskimi, niemieckimi, a nawet wołoskimi i słowackimi. Jest używana po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Polscy i czescy językoznawcy spierają się na temat klasyfikacji gwary: Polacy uważają ją za część dialektu śląskiego języka polskiego, Czesi wykazują jej podobieństwo do gwar laskich i morawskich. Na Zaolziu jest używana głównie (choć nie tylko) przez mniejszość polską i ulega silnym wpływom języka czeskiego. Po polskiej stronie granicy ulega silnym wpływom literackiej polszczyzny. Najwybitniejszymi pisarzami tworzącymi w gwarze cieszyńskiej byli Karol Piegza i Adam Wawrosz[1].
POLECAM  ZAJRZEĆ NA LINK ,,BO JAK BYCH(Ja) CHCIAŁA JO NAPISAĆ TO BYCH  NAROBIŁA  MARASU(BŁĘDÓW )
 http://www.gwara.zafriko.pl/
DLA HUMORU RELACJA Z PARU KONKURSÓW GWARY CIESZYŃSKIEJ;

"Chcemy naśladować, przekazywać tradycje, mowę przodków itd..." Szumnie brzmi, ale niestety wszystkie wypowiadające się tu osoby nie mówią po śląsku. Śląskie kawałki słyszymy tylko w zrytualizowanej formie (wierszyki, śpiewki). Eźli chcymy naprowda uratować ślónsko mowa, to muszymy tyż do mikrofónu rzóndzić/gwarzić po ślónsku a niy faflać "o gwarze, którą mówimy w domu".





Laureatów „Ślązaków roku" w powiecie cieszyńskim jest tylko kilku. Nie wspominając, że gmina Zebrzydowice jako jedyna w województwie Śląskim posiada takich laureatów aż dwóch! Są nimi pan Tadeusz Wojacki- wiceślązak roku 2001 oraz pani Kamila Ptaszyńska Matloch- wiceślązaczka 2005 roku.







 

16 komentarzy:

  1. Popieram wszelakie konkursy, które nie pozwalają zapomnieć o tradycjach, gwarze danego regionu, kuchni....
    Pozdrawiam serdecznie:)
    Wandziu, zauważyłam u Moniki Twój komentarz. Ofiarowałaś Jej jabłuszko do poczęstowania. Tam są same jakieś cyfry. Wybacz moją ciekawość ale jak wygląda jabłuszko?
    Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi za odwiedziny serdecznie pozdrawiam
      jabłuszkiem czestuję
      jabuszko


      Usuń
  2. to dla mnie bardzo ciekawy wpis, ja kocham lwowski zaśpiew i rozumiem jak bardzo można kochać język "małej ojczyzny" Powinno się gwary hołubić i za wswzelką cenę dalej przekazuwać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas to wszystko razem wzięte w jedną całość (czeski,niemiecki,polski no i dochodzi gwara)są języki,,małej ojczyzny'' uważam ze należy pielęgnować to co zostało nam przekazane z dziada pradziada serdeczności wieczorne poczęstuj się jabłuszkiem
      jabuszko


      Usuń
  3. Bardzo dobrze, że pielęgnuje się tradycje i język. Próbowałam obejrzeć filmy, ale jak dzieci mówiły to nic nie rozumiałam.....Myślę, że one wiedziały co mówiły.
    Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nasza gwara cieszyńska jest bardzo (śmieszna i humorystyczna dam troszke przykladów)akcenty również serdecznie pozdrawiam;ha,ha,,,,
    marasić - bałaganić

    przikludzić - przyprowadzić ( zakludzić etc. )

    uwidzieć - zobaczyć

    dziwać się - patrzyć

    smolić - mówić od rzeczy

    nasmolić, nasrać ( kogoś ) - zdenerwować

    wysmolony - skąpy, nieużyty ( mówiąc po prostu - wysrany, coś koło tego )

    kurzić - palić papierosy ( cygaretle itd. )

    umrzić - umrzeć

    spómnieć se - przypomnieć sobie ( ja, właśnie mi się coś spómniało... )

    do rzici - do niczego

    pojczać - pożyczyć

    swarzić sie - kłócić się

    suć - sypać

    zowiścić - zazdrościć

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam!
    Bardzo ciekawy i konkurs. Lubię takie inicjatywy, które służą krzewieniu tradycji, gwary i zwyczaje naszych małych ojczyzn.
    Pozdrawiam serdecznie i do się zapraszam.
    Michał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba podtrzymywać tradycje naszych ojców i przekazywać jak to dawniej bylo serdeczności pozdrawiam

      Usuń
  6. No u nas w Jaśkowicach też kiedyś brała udział w takich konkursach gwary śląskiej pani Twardzik i też nagrody wygrywała ale od kilku dobrych lat sihttp://fusilla.blox.pl/html już nie udziela w takich konkurencjach. Ja sama nieraz byka popełnię w rozmowie bo też pochodzę ze śląska.....pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas już tak bywa angazujemy się poźniej odchodzimy takie nasze zycie powspominać warto serdecznie pozdrawiam

      Usuń
  7. Witam!
    Wieś Jakubów o której pisałem jest niedaleko Głogowa na Dolnym Śląsku na szlaku św. Jakuba. Takie figurki są typowe w Polsce, podobnie jak figury św. Jana Nepomucena.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Michał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za odpowiedz byłam jednak prawie pewna że to skrzyżowanie koło j.TURAWA pozdrawiam

      Usuń
  8. Ciekawa relacja. Dzieci w strojach ludowych bardzo mnie wzruszyły i szkoda, że mało takich inicjatyw. ale ważne, że są. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze jak wystepują dzieci to faktycznie jest niesamowite przekazują to naturalnie ,,jak dzieci''a w regionalnych strojach po prostu jedyne milo mi za odwiedziny serdecznie pozdrawiam

      Usuń
  9. Więcej powinno być tego typu konkursów...młodzież emigruje z mniejszych miasteczek i wsi...zapomina o języku ojców i dziadów:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zupełnie masz rację tylko jest jak zawsze jedno,,ale'' po prostu się nie chce i tym młodszym i niestety Tym starszym również a niekiedy dochodzi wstyd że się miało takie wspaniałe korzenie,bardzo mi miło za odwiedziny serdecznie pozdrawiam

      Usuń

DZIĘKUJĘ ZA POZOSTAWIONY KOMENTARZ

Theme Support

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...